W przypadku jakich objawów u dziecka warto zgłosić się po pomoc psychologiczną?
W życiu zdarzają się sytuacje, w których człowiek musi skorzystać z pomocy profesjonalisty. Również najmłodsi mogą w pewnym momencie stanąć w obliczu problemów, z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Warto wówczas skorzystać z pomocy psychologa, który spojrzy na przedstawione mu kwestie z innej perspektywy. Poznaj sytuacje, które powinny cię skłonić do udania się z dzieckiem do psychologa.
Kiedy potrzebne jest wsparcie psychologiczne?
Pomoc psychologa może być potrzebna w różnych sytuacjach. Mogą one być związane z procesem rozwojowym młodego człowieka, a także jego funkcjonowaniem. Zdarza się, że kolejne dni, tygodnie, a nawet miesiące przynoszą kolejne problemy, które są źródłem zmartwień oraz. Ważne, by zwrócić uwagę na nietypowe zachowanie dziecka i odpowiednio wcześnie zareagować.
Przeczytaj również: Kiedy złe samopoczucie wymaga konsultacji z psychologiem?
Jak wskazują specjaliści Gabinetu Psychologicznego EDU SUKCES sp. z o.o., również opiekunowie przedszkolni lub szkolni wychowawcy mogą wskazać na pewne nieprawidłowości. Rodzice powinni je wziąć pod uwagę i w razie konieczności skorzystać
z pomocy profesjonalisty. Sytuacjami takimi są przede wszystkim:
- nieharmonijny rozwój, ponadprzeciętny lub niedostateczne rozwój w pewnych aspektach, np. gdy dziecko nie zaczyna mówić, lub jego mowa jest nieadekwatna dla wieku,
- niepokojące, nagłe zmiany zachowania,
- zamknięcie się dziecka w sobie, wycofanie się,
- trudne przeżycia, które dotknęły całą rodzinę lub wybranych jej członków,
- nadaktywność małego dziecka,
- nietypowe zabawy,
- przejawy agresji i dużego, często obserwowanego niepokoju,
- kłopoty zdrowotne, których nie potrafią wyjaśnić lekarze, np. częste bóle głowy lub brzucha,
- występowanie tików nerwowych, jąkanie się, moczenie,
- zaburzenia lękowe, odżywiania się, zaburzenia w relacjach z otoczeniem,
- zaburzenia pourazowe,
- trudności z przyswajaniem treści w szkole.
Na czym polega pomoc psychologiczna dla najmłodszych?
Pomoc psychologiczna dla dziecka jest ukierunkowana na wsparcie go w prawidłowym rozwoju. Specjalista uwzględnia możliwości małego pacjenta, skupia się na pracy z emocjami i wzmacnianiu jego mocnych stron. Ważnym elementem terapii jest niwelowanie wewnętrznych barier, występujących w obszarze funkcjonowania społecznego, poznawczego oraz emocjonalnego.
Spotkania terapeutyczne mają na ogół formę pracy indywidualnej lub rodzinnej. Wizyty poświęcane są przede wszystkim rozpoznaniu problemów i budowaniu relacji z dzieckiem. Dzięki temu łatwiej poradzić sobie później z jego problemami i odpowiednio reagować, gdy się pojawią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana