W jaki sposób sporty zimowe wpływają na stan fizyczny i psychiczny dziecka?
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym i niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka. Niestety – brak czasu i codzienny pośpiech często negatywnie wpływa na regularność uprawiania sportów, o którą powinni zadbać zarówno dorośli, jak i dzieci. Ruch stanowi bowiem kluczowy czynnik warunkujący prawidłowość procesów rozwojowych. W artykule opisujemy, jak sporty zimowe wpływają na stan fizyczny oraz psychiczny dziecka.
Jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój dziecka?
Korzyści, jakie płyną z regularnego uprawiania sportów, są niezliczone, dlatego też wysiłek fizyczny odgrywa ważną rolę w rozwoju dzieci. Ruch powinien być wprowadzony w ich życie już od momentu narodzin, jednak istotne jest, aby dbać o jego odpowiednią dawkę szczególnie w okresie wczesnego dzieciństwa. Wpływa on bowiem m.in. na:
- harmonijny rozwój układu ruchu oraz układu sercowo-naczyniowego,
- rozwój cech motorycznych oraz umiejętności ruchowych,
- przystosowywanie organizmu na działanie różnych bodźców, takich jak dźwięki, światło czy temperatura,
- zapobieganie występowaniu wielu chorób cywilizacyjnych, czyli otyłości, nadciśnienia, cukrzycy czy wad postawy,
- pomoc w leczeniu wielu schorzeń, np. astmy,
- utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Ponadto sporty zimowe świetnie wspomagają rozwój społeczny dzieci, umożliwiając im budowanie relacji z innymi osobami oraz ucząc współpracy. Pozwalają one także na rozładowanie napięcia emocjonalnego, a zróżnicowana aktywność fizyczna – jak np. wyjazd na narty czy snowboard – umożliwia poznanie wielu dyscyplin sportowych, co może uwarunkować przyszłe pasje, a nawet drogi zawodowe dziecka.
Jaki sport najlepiej uprawiać zimą?
Wiosna, lato, a nawet wczesna jesień to pory roku, które sprzyjają wzmożonej aktywności fizycznej, podczas gdy zimą uprawianie sportu może okazać się problematyczne. Należy jednak pamiętać, że to właśnie w tym okresie kształtuje się odporność dziecka.
Sporty zimowe to bardzo ogólne stwierdzenie, które obejmuje wiele aktywności fizycznych, do których zalicza się przede wszystkim narciarstwo, snowboarding, spacery, a nawet wyjścia na sanki. Rodzinne wyjazdy w góry pozwalają na aktywne spędzanie czasu, jak również stanowią świetną okazję do umocnienia więzi emocjonalnej pomiędzy domownikami. Jak mówi nam ekspert ze Szkoły Zdrowia, która organizuje wyjazdy i kursy narciarskie i snowboardowe dla dzieci i dorosłych:
Wspólne wyjazdy na narty lub snowboard nie tylko zbliżają do siebie członków rodziny, lecz także umożliwiają dzieciom zawarcie nowych znajomości oraz integrację z rówieśnikami. Wpływają one więc zarówno na ich rozwój fizyczny, jak i psychiczny.
Niezwykle ważny jest odpowiedzialny wybór szkoły sportów zimowych. Podczas ich uprawiania nie trudno bowiem o kontuzje, a tylko sprawdzeni i rzetelni instruktorzy pomagają w ich uniknięciu, dbając o maksymalne bezpieczeństwo dzieci na stoku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana