W jaki sposób przebiega konsultacja psychologiczna?

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że otaczający świat je „przygniata”. Problemy urastają do rangi nierozwiązywalnych, życie staje się zbyt trudne. Pojawia się niemożność poradzenia sobie z codziennością. Warto wówczas rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże w trudnej sytuacji. Osoby potrzebujące wsparcia odczuwają w związku z tym stres, jednak niepotrzebnie. Dowiedz się, jak przebiega taka wizyta w praktyce!
Pierwsza wizyta u psychologa
Pierwsza wizyta u specjalisty może być trudnym przeżyciem. Warto jednak pamiętać, że psycholog jest człowiekiem, który potrafi i chce pomóc innym. Można się do niego udać nawet z drobniejszymi problemami, dla eksperta wszystkie one są ważne. Ma on świadomość, że każda osoba jest inna, cechują ją określona wrażliwość i sposób przeżywania swoich doświadczeń. W pewnych przypadkach może on stwierdzić, że kłopot jest bardziej złożony i wymaga pomocy lekarza psychiatry lub psychoterapii.
Indywidualna sesja z psychologiem rozpoczyna się od poznania osoby poszukującej pomocy. Podczas pierwszej wizyty psycholog zadaje zatem pewne pytania, które mają mu nakreślić sytuację oraz zasadnicze dylematy pacjenta. Mogą one dotyczyć:
- przeszłości,
- czasu trwania danego problemu,
- objawów dostrzeganych przez pacjenta,
- sytuacji przed wystąpieniem problemu,
- wpływu problemu na życie i funkcjonowanie pacjenta,
- sposobów radzenia sobie z kłopotami,
- częstotliwości występowania danego problemu,
- oczekiwań wobec terapii.
Pierwsza wizyta u psychologa ma więc za zadanie odpowiednie przygotowanie oraz wybadanie obszaru, który będzie stanowił podstawę kolejnych spotkań.
Wizyta u psychologa z dzieckiem
Jak wskazują doświadczeni specjaliści Gabinetu psychoterapii Joanny Majdy-Kostrz w Zawierciu, również najmłodsi mogą mieć poważne problemy, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Można to stwierdzić poprzez obserwację. Nietypowe zachowania, zmiana nastrojów, gorsze wyniki w nauce i pogorszenie samooceny to zasadnicze objawy takich kłopotów.
Wizyta z mniejszym dzieckiem lub nastolatkiem wygląda nieco inaczej niż w przypadku osoby dorosłej. Może ona przebiec bez obecności małego pacjenta. Rodzic bowiem również może być zapytany o wiele kwestii, które mają pomóc psychologowi w zrozumieniu sytuacji i istoty problemu. Warto na taką wizytę zabrać dokumentację medyczną, jeśli taka istnieje i dotyczy stanu zdrowia młodej osoby. Może być konieczne przedstawienie historii chorób rodziny. Gdy psycholog wie wystarczająco dużo, może dobrać optymalną metodę terapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wypłyń na Głębię JPII Renata Czarnecka
Psychoterapia
woj. kujawsko-pomorskie86-065 Lisi Ogon, Przy Lesie 34
-
Pracownia Psychoterapii Arcanus Izabela Patura-Trzebiatowska
Psychoterapia
woj. pomorskie84-120 Władysławowo, Żeromskiego 32