Psychoterapia par szansą na uratowanie związku
Spora część kryzysów w związkach kończy się rozwodem, czy jednak jest to nieuniknione? Okazuje się, że w porę podjęta decyzja o psychoterapii par może pomóc uratować związek, który przechodzi trudny czas. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są założenia i przebieg terapii par, zapraszamy do lektury!
Cele terapii par
W obecnych czasach pary w sytuacji kryzysowej coraz częściej zgłaszają się na terapię. Chodzenie do psychoterapeuty nie jest już bowiem postrzegane w większości środowisk jako coś wstydliwego, lecz raczej jako jak najbardziej normalny sposób poradzenia sobie z problemami. Jeżeli problemy te dotyczą pary – czy to będącej w formalnym czy nieformalnym związku, mówimy wówczas o psychoterapii dla par. Terapia taka ma za zadanie rozwiązanie jakiegoś problemu ( jak np. zdrada, problemy seksualne itp.) lub też poprawę komunikacji między partnerami itp. W zależności od problemu, w terapii takiej mogą być stosowane odmienne metody czy podejścia terapeutyczne, co jest uwarunkowane także nurtem, w jakim szkolił się dany terapeuta.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Przebieg terapii par
Sesje terapii par mogą być prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów, a ich długość może wahać się od 50 minut do 1,5 h. Na początku terapii par terapeuta powinien poznać oczekiwania obojga partnerów, jak też określić z grubsza cele i metody terapii. Czasami oprócz sesji wspólnych mogą być potrzebne także sesje indywidualne. Generalnie niektórymi celami, jakie mogą być osiągnięte z pomocą terapeuty w trakcie terapii par, są m.in.: modyfikacja destrukcyjnych zachowań ( jak np. przemoc fizyczna czy emocjonalna), poprawa komunikacji, zmiana poglądu na relację, a także budowanie mocnych stron związku. Osoby z Wrocławia mogą zgłosić się na terapię par do Ośrodka Psychoterapii Better.
Przeczytaj również: Kiedy warto rozważyć rozpoczęcie psychoterapii?
Wynik terapii par zależy jednak nie tylko od zaangażowania terapeuty, lecz przede wszystkim od zaangażowania obojga partnerów. To właśnie od tego, czy partnerzy zgodzą się współpracować w celu polepszenia jakości swojego związku, uzależnione jest powodzenie takiej terapii, jakim często jest odbudowa szczęśliwego związku. Decyzji o podjęciu terapii par nie powinno się odwlekać, gdyż zbyt długie funkcjonowanie pod jednym dachem dwojga skonfliktowanych ludzi jest trudne i wyniszczające psychicznie dla obu stron.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana