Psychologia u dzieci – jak wygląda terapia?
Każdy również dzieci może mieć gorszy czas. Jeśli się przedłuża, konieczna jest pomoc specjalisty. Twoje dziecko stało się agresywne? Nie możesz sobie poradzić z jego napadami płaczu? Dowiedz się, kiedy wymagana jest pomoc psychologa i na czym polega jego wsparcie. Czy trzeba się jakoś przygotować? Jak wygląda psychoterapia i kiedy właściwie jest potrzebna?
Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?
W przypadku powtarzania się pewnych zachowań dobrze jest pomyśleć o pomocy psychologa specjalisty. Do zachowań, które powinny zaniepokoić należą:
- agresja
- lęk
- apatia i wycofanie
- problemy z kontaktem z rówieśnikami – nieśmiałość lub agresja
- ruchliwość i impulsywność
- niechęć do kontaktowania się z innymi w tym z rodzicami
- opóźnienia – w nauce czytania czy mówienia
- problemy z rozwojem duchowym
- napady płaczu
Psychologia u nastolatków i dzieci – jak wygląda terapia?
Aby poznać sytuację rodziny, potrzebne są 1-2 spotkania z rodzicami. Na pierwszą wizytę warto przynieść:
- diagnozy
- orzeczenia
- opinie
Kolejnym krokiem będą 2-3 spotkania z dzieckiem. Możliwe są różne rodzaje pomocy, takie jak terapia indywidualna, rodzinna lub małżeńska. W zależności od nurtu terapeutycznego czy metody pracy przebiega terapia. Zwykle odbywa się 1 w tygodniu. Trwa zazwyczaj 50 minut. Młodsze dzieci się bawią, a starsze rozmawiają z psychologiem.
Jak się przygotować?
Zamiast psychologii do poczytania warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zamiast straszyć nim dziecko, warto go przygotować do wizyty i uspokoić, zamiast grozić. Jest to forma pomocy dla dziecka i rodzica. Psycholog lub psychoterapeuta może być przedstawiony jako osoba, która ma pomóc lub której opowiada się o trudnych rzeczach. Terapia rodzinna wcale nie musi być straszna. Wszystko jednak zależy od uczestników.
Jak wygląda terapia psychologiczna?
Wsparcia należy szukać w Internecie, gdzie można znaleźć dobrego specjalistę. Na początek należy ustalić, czy potrzebne będą konsultacje psychologiczne czy specjalna psychoterapia. W przypadku pierwszego uzyskuje się wsparcie czy wskazówki dotyczące na przykład właściwego rozmawiania z dziećmi. Najczęściej trwają kilka spotkań. Psychoterapia natomiast trwa dłużej, nawet kilka miesięcy.
Jak wybrać dobrego psychologa lub psychoterapeutę?
W związku z psychologią u dzieci czy młodzieży należy zwrócić uwagę na wykształcenie specjalisty. Dobry psycholog powinien mieć wiedzę na temat:
- psychologii klinicznej dziecka
- psychologii wychowawczej
- psychologii rozwojowej
- psychoterapii dzieci czy młodzieży
Dobrze także dowiedzieć się o kwalifikacjach czy ukończonych szkoleniach.
Warto sprawdzić jego kwalifikacje, zakres ukończonych szkoleń, a także obszar pracy. Ponadto liczy się doświadczenie. Dobrze zapytać, czy wcześniej pracował na przykład z dziećmi z autyzmem czy z trudnościami w szkole. Można także spytać, czy przeprowadza diagnozy w stronę zaburzeń na przykład dysleksji czy zespołu Aspergera. Ważne jest także podejście terapeutyczne. Przykładem może być terapia behawioralna i system nagród czy kar. Do innych rodzajów terapii zalicza się koncepcja Juula lub NVC. Nacisk na godność dziecka mają następujące wątki terapeutyczne:
- terapia zabawowa
- podejście humanistyczne
- podejście interpersonalne – bądź relacyjne
- podejście psychodynamiczne
- podejście psychoanalityczne
Dalsze postępowanie
Ostatnie spotkanie obejmuje tylko rodziców dziecka. Pozwala na przeprowadzenie podsumowania obserwacji. Nierzadko psycholog przedstawia diagnozę rozwojową. Omówione zostają wyniki diagnostyczne i sugerowane są formy wsparcia. Przedstawione zostaną zalecenia innych badań specjalistycznych, skierowanie na terapię psychologiczną lub wskazówki w obrębie wsparcia. Nierzadko specjalista wypisuje skierowanie na konsultacje czy warsztaty, które pozwolą wesprzeć wychowawcy kompetencje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana