Po czym poznać i jak się bronić przed wampirem energetycznym?
Zdrowe relacje polegają na wsparciu i pomocy. Zastanawiasz się, czy nie żyjesz w toksycznym związku, w którym Twój partner Cię wykorzystuje? Być może jest wampirem energetycznym. Jakie przejawia zachowania taka osoba? Jakie są rodzaje wampirów emocjonalnych? Czy można się przed nimi bronić? Jeśli tak to w jaki sposób? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Jak rozpoznać wampira energetycznego?
Wampir energetyczny to pojęcie w psychologii, które określa kogoś, kto nie daje żadnego wsparcia, na kogo nie można liczyć. Zamiast tego wysysa całą energię od drugiej osoby. Domaga się stałego pocieszania, motywowania czy chwalenia. W ten sposób czuje się dowartościowany kosztem drugiego człowieka, który czuje się zmęczony. Może działać świadomie lub nieświadomie. Wyróżnia się następujące rodzaje wampirów emocjonalnych:
- Narcyza – domaga się pełnej akceptacji i podziwu. Pragnie być w centrum zainteresowania. Często przerywa innym, a opinie innych go nie ciekawią.
- Kontrolera – ma opinię na każdy temat i doradza w wielu obszarach
- Krytyka – osądza innych i pomniejsza ich usługi. Wywyższa się i nie docenia innych, lubi za to podziękowania i pokazanie uprzejmości
- Ofiarę – narzeka na wszystko i jest źle nastawiony do świata. Często się nad sobą użala
- Rozłamowca – jest dwulicowy, obrażalski i trudny we współpracy
Wampir energetyczny w psychologii
Oprócz wyżej wspomnianej klasyfikacji istnieje jeszcze inna, opracowana przez dra Alberta J. Bernsteina. W swojej książce „Wampiry emocjonalne” wyróżnia następujące odmiany:
- Antyspołeczną
- Aktorską
- Narcystyczną
- Paranoidalną
- Obsesyjno-kompulsywną
Poznanie tych typów pozwala się obronić.
Sposoby zachowania wampira energetycznego
W internecie można przeprowadzić test na wampira energetycznego. Warto poza tym poznać najczęstsze typy zachowań wampirów. Należy do nich skłonność do gadulstwa. Słowotok i przekrzykiwanie rozmówcy świadczy o chęci narzucenia swojego zdania i zaprezentowania swoich poglądów kosztem drugiej osoby. Często przerywa rozmówcy i nie jest zainteresowany jego punktem widzenia. Stara się narzucić swój. Poza tym narzeka i manipuluje innymi. Nie potrafi także słuchać. Ponadto często obwinia innych o swoje problemy lub ich szuka. Często wywołuje u innych poczucie winy. Nic nie daje w zamian, chociaż oczekuje i wymusza wsparcie. W momencie, kiedy nie udaje mu się zdobyć pomocy czy wsparcia, stawia się w roli ofiary.
Jak się bronić przed wampirem energetycznym?
Istnieje wiele metod obrony przed wampirem emocjonalnym. Jeśli wiesz, że nim jest, najlepiej unikaj kontaktu lub broń się przed emocjonalnym szantażem. Wyrażaj poczucie dyskomfortu i niezadowolenie. Bądź asertywny i nie angażuj się w tego typu toksyczną relację. Bardzo łatwo można być sprowokowanym i wciągniętym w kłótnię. Ustal granice psychicznego i fizycznego komfortu. Rozmowę sprowadzaj do minimum i udzielania krótkich, rzeczowych odpowiedzi. Unikaj zwierzania się i odkrywania słabych punktów. Dobrą taktyką jest nauczenie się rozładowywania napięcia. Jak tłumaczy dr Lillan Glass w książce „Toksyczni Ludzie” wystarczy zrobić wdech na 2 sekundy. Następnie zatrzymaj powietrze na 3 sekundy i pomyśl o tej osobie. Wydychaj powietrze z całej siły. Powtarzaj aż do momentu, kiedy zachowanie czy słowa nie będą już Ci przeszkadzać.
Podejrzewasz u bliskiej osoby bycie wampirem energetycznym? Wykonaj test i udaj się do specjalisty. Być może potrzebna będzie terapia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana