Nastolatek szuka pomocy u psychologa. Czy dopytywać, z czym ma problem?
Zaburzenia i choroby psychiczne to powszechne problemy nastolatków w dzisiejszych czasach. Na szczęście, coraz częściej w Internecie mówi się o dbaniu o własne zdrowie psychiczne, a co za tym idzie, młodzież nie boi się szukać pomocy u specjalistów. Młody człowiek nie zawsze czuje potrzebę informowania o tym swoich rodziców. Niekiedy prawda wychodzi na jaw dopiero przypadkiem. Jak na wieść o wizycie dziecka u psychologa powinien zareagować rodzic?
Co zrobić, gdy nastolatek szuka pomocy u psychologa?
Gdy rodzic dowiaduje się przypadkiem o tym, że jego nastoletnie dziecko szuka psychologa, mogą pojawić się u niego różne emocje. Zaskoczenie, gniew, smutek – nie mamy wpływu na to, że te uczucia się w nas pojawiły, ale musimy nad nimi zapanować. To, że dziecko ukrywa przed rodzicem swój problem, może wynikać z różnych powodów np. strachu przed reakcją mamy lub taty, lub po prostu wstydu. Warto więc nie działać pod wpływem emocji i ochłonąć przed rozmową. Ważne jest też to, aby w takiej sytuacji nie rozmawiać o tym z innymi za plecami nastolatka, nawet jeśli jest to w dobrej wierze. To jego prywatna sprawa, która powinna pozostać między Wami.
Jak rozmawiać z dzieckiem, które szuka pomocy psychologa?
Rozmowa o problemach nastolatka jest trudna dla obu stron. Jeśli dowiedziałeś się o tym, że dziecko szuka pomocy nie w jego obecności, np. korzystając z jego komputera, na początku wytłumacz, jak do tego doszło. Warto też okazać wsparcie i podkreślić, że nie jest w tym sam/sama.
Szczególnie dla rodziców, którzy wcześniej nie zauważyli u swojej pociechy oznak żadnych zaburzeń, jest to szokujące. Nie oznacza to jednak, że tych problemów nie ma. Skoro dziecko szuka specjalisty, to znaczy, że go potrzebuje. Zaoferuj więc swoją pomoc w znalezieniu najlepszego psychologa oraz wspólną wizytę. Bardzo ważne jest też to, aby zapytać, czy dziecko chce powiedzieć, z czym dokładnie ma problem. – mówi ekspert z Centrum Medycznego Psyche w Łodzi.
Jak znaleźć dobrego psychologa dla nastolatka?
Aby okazać dziecku wsparcie, warto poszukać specjalisty wspólnie. Rodzic powinien przy tym pamiętać, że mimo iż również będzie miał kontakt z psychologiem dziecięcym, to nastolatek ma się czuć dobrze w jego towarzystwie. To on powinien mieć decydujące zdanie np. co do płci lekarza. Szukając psychologa, zwróćcie uwagę na jego wykształcenie. Lekarz powinien specjalizować się w psychoterapii dzieci i młodzieży. Oprócz tego ważne jest jego doświadczenie, dlatego warto sprawdzić lub zapytać, czy psycholog zajmuje się tego typu problemami, z którymi zmaga się nastolatek. W końcu nie każdy psycholog dziecięcy specjalizuje się w tym samym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana