Największe problemy wieku młodzieńczego. Jak się z nimi uporać?
Wiek młodzieńczy, częściej określany jako okres dojrzewania jest dla młodego człowieka bardzo ważnym, ale i trudnym etapem życia, w którym styka się z wieloma problemami. Dochodzi do znaczących zmian, nie tylko związanych z wyglądem, ale też psychiką. Na rozwój w tym okresie wpływa także mnóstwo czynników zewnętrznych, otoczenie, rodzina, szkoła. Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z młodzieńczymi trudnościami? Kiedy warto sięgnąć po pomoc specjalisty?
Najczęstsze problemy okresu dojrzewania i ich możliwe skutki
Problemy dotykające nastolatków w okresie dojrzewania są tak różnorodne, jak różne są charaktery i osobowości ludzi. Jednymi z tych najczęściej wskazywanych są zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie ciała. Burza hormonów negatywnie wpływać może na kondycję skóry wywołując trądzik, do tego występuje szybsze przetłuszczanie się włosów, pojawia się owłosienie na do tej pory gładkiej skórze, w końcu też nadmierne tycie lub utrata wagi sprawiając, że młody człowiek zaczyna czuć się niepewnie. Traci poczucie, że może nad czymś panować, co budzi wyjątkową frustrację. Niestety, często dochodzi w takich przypadkach do aktów okaleczania się. Mogą też występować zaburzenia odżywiania, które w dłuższej perspektywie stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia.
Przeczytaj również: Jak przebiegają konsultacje psychologiczne?
Poza wyraźnie zmieniającym się ciałem nastolatek może odczuwać także zmienne stany psychiczne. Do tej pory spokojne i rozsądne dziecko może wydawać się wybuchowe, małomówne czy wycofane. Na tle takich zmian dochodzi do konfliktów rówieśniczych, wyraźnego opuszczenia się w nauce. Sfrustrowany nastolatek może też dużo gorzej dogadywać się z rodzicami czy opiekunami, podkreślając wręcz, że jest nierozumiany przez najbliższych.
Przeczytaj również: Wsparcie psychologiczne dla par zmagających się z niepłodnością
Rozwijanie się ciała i zmiany zachodzące w psychice i idące w parze poczucie braku kontroli generują niejako dalej idące problemy, w tym z nauką, w kontaktach pomiędzy kolegami ze szkoły i otoczenia, a także z rodziną. Trudności, które w tym wieku zwyczajnie nie są dla niego zrozumiałe, mogą mieć znaczący wpływ na to, że nastolatek zacznie sięgać po wszelkiego rodzaju używki, stanie się agresywny lub, wręcz przeciwnie, straci pogodę ducha i zamknie się w sobie. Rolą rodzica czy opiekuna jest w takim przypadku szybka ocena problemu i udzielenie dziecku wsparcia, czasem także z pomocą psychologa wspomagającego młodzież w okresie dojrzewania. Może on zaproponować szereg rozwiązań, które pozwolą rodzicom lepiej zrozumieć syna lub córkę, a nastolatkowi odzyskać spokój i lepiej radzić sobie z tym, co go trapi.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Nastolatek u psychologa
Wielu rodziców bardzo obawia się wizyty nastolatka u psychologa. Dla niektórych jest to powód do wstydu, ale też nie każdy problem wydaje im się na tyle poważny, by angażować w pomoc specjalistę. Czy to dobre podejście?
Zapytaliśmy o to przedstawiciela Pracowni Psychologicznej Kontra w Garwolinie: Wizyty u psychologa nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Rodzice mogą nieco bagatelizować problemy z dzieckiem, twierdząc, że to przejściowe i z czasem minie. Spotkanie ze specjalistą traktują przy tym jako coś niestosownego, wstydliwego. Niepotrzebnie! Szczera rozmowa z psychologiem pozwala spojrzeć na rodzinne trudności nieco z boku, wyciszyć się i łatwiej zrozumieć sam problem oraz możliwości, jakie można zastosować do jego rozwiązania.
Psycholog może zaproponować rodzicom pomoc w różnych formach, dostosowując metody działania bezpośrednio do potrzeb młodzieży. Specjalista może zaoferować organizację spotkań indywidualnych, w czasie których całkowicie skupia się na nastolatku. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba przeprowadzenia sesji rodzinnych, by głębiej zakorzeniony problem omówić wspólnie. Podkreślamy także – nigdy nie powinno się traktować wizyt u psychologa jako czegoś złego. Znalezienie pomocy tego rodzaju jest przecież wyrazem najwyższej troski o zdrowie ukochanego dziecka! Warto korzystać z niej nawet przy z pozoru błahych sprawach, by uniknąć pogorszenia stanu nastolatka i w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi jego problemów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana