Na czym polegają testy psychologiczne i kiedy się je przeprowadza?

Testy psychologiczne są jednymi z narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych przez psychologów w celu rozpoznania różnych zaburzeń, ale nie tylko. Mogą służyć do badania odporności psychicznej, poziomu inteligencji czy uwarunkowań do pracy na specyficznym stanowisku. Testy psychologiczne zazwyczaj są w formie pytań, na które pacjent odpowiada, jak również ćwiczeń, które ma rozwiązać. Jak przeprowadza się testy psychologiczne i na czym one polegają? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.
Czym są testy psychologiczne?
Test psychologiczny nie jest tylko zestawem pytań, na które pacjent ma odpowiedzieć. To narzędzie badawcze używane przez specjalistów w tej dziedzinie z poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej w Nowym Sączu, charakteryzujące się określonymi cechami: obiektywnością, rzetelnością, wiarygodnością, standaryzacją czy walidacją. Tego rodzaju właściwości testów służą rzeczywistemu wykrywaniu zaburzeń, czy oznaczeniu danych parametrów, np. poziomu inteligencji.
Głównym celem przeprowadzania testów psychologicznych jest wstępna analiza wybranych sfer psychologicznych człowieka takich jak: kreatywność, zdolności poznawcze, charakter, inteligencja czy predyspozycje zawodowe.
Jak przeprowadza się testy psychologiczne?
Doborem poszczególnych rodzajów testów psychologicznych zajmują się wykwalifikowane osoby zarówno w teorii, jak i praktyce w zakresie psychologii. Tego typu narzędzie badawcze przyjmuje zróżnicowane formy w zależności od celu diagnostycznego. Wyróżnia się podstawowy i fachowy podział testów psychologicznych na kognitywne i niekognitywne. Te pierwsze określane są również testami maksymalnych zdolności, które stosowane są do oceny ogólnego poziomu inteligencji i zdolności językowych. Natomiast testy niekognitywne, tzw. testy typowego zachowania badają aspekty psychologiczne człowieka takie jak: motywacja, osobowość czy wyznawane wartości.
Osoba, która poddawana jest testom psychologicznym, musi być szczera i świadoma, że nie ma złych i dobrych odpowiedzi. W trakcie rozwiązywania testów należy odpowiadać na pytania zgodnie z rzeczywistością, by wynik był prawdziwy i miarodajny. Należy pamiętać, że psycholog nie będzie krytykował i umoralniał pacjenta, a jego głównym zadaniem jest nadzór nad przeprowadzeniem testu zgodnie z założeniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poradnia Zdrowia Psychicznego Kraków-Nowa Huta Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego
Poradnie
woj. małopolskie31-928 Kraków, os. Centrum B 11a
-
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 3
Poradnie
woj. warmińsko-mazurskie10-553 Olsztyn, Kościuszki 68
-
Śródmieście. Poradnia Rehabilitacyjna NZOZ
Poradnie
woj. małopolskie31-115 Kraków, pl. gen. Władysława Sikorskiego 6a