Na czym polegają testy psychologiczne i kiedy się je przeprowadza?

Testy psychologiczne są jednymi z narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych przez psychologów w celu rozpoznania różnych zaburzeń, ale nie tylko. Mogą służyć do badania odporności psychicznej, poziomu inteligencji czy uwarunkowań do pracy na specyficznym stanowisku. Testy psychologiczne zazwyczaj są w formie pytań, na które pacjent odpowiada, jak również ćwiczeń, które ma rozwiązać. Jak przeprowadza się testy psychologiczne i na czym one polegają? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.
Czym są testy psychologiczne?
Test psychologiczny nie jest tylko zestawem pytań, na które pacjent ma odpowiedzieć. To narzędzie badawcze używane przez specjalistów w tej dziedzinie z poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej w Nowym Sączu, charakteryzujące się określonymi cechami: obiektywnością, rzetelnością, wiarygodnością, standaryzacją czy walidacją. Tego rodzaju właściwości testów służą rzeczywistemu wykrywaniu zaburzeń, czy oznaczeniu danych parametrów, np. poziomu inteligencji.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje testów psychologicznych i na czym polegają?
Głównym celem przeprowadzania testów psychologicznych jest wstępna analiza wybranych sfer psychologicznych człowieka takich jak: kreatywność, zdolności poznawcze, charakter, inteligencja czy predyspozycje zawodowe.
Przeczytaj również: Czego można się dowiedzieć podczas testów psychologicznych dla kierowców?
Jak przeprowadza się testy psychologiczne?
Doborem poszczególnych rodzajów testów psychologicznych zajmują się wykwalifikowane osoby zarówno w teorii, jak i praktyce w zakresie psychologii. Tego typu narzędzie badawcze przyjmuje zróżnicowane formy w zależności od celu diagnostycznego. Wyróżnia się podstawowy i fachowy podział testów psychologicznych na kognitywne i niekognitywne. Te pierwsze określane są również testami maksymalnych zdolności, które stosowane są do oceny ogólnego poziomu inteligencji i zdolności językowych. Natomiast testy niekognitywne, tzw. testy typowego zachowania badają aspekty psychologiczne człowieka takie jak: motywacja, osobowość czy wyznawane wartości.
Osoba, która poddawana jest testom psychologicznym, musi być szczera i świadoma, że nie ma złych i dobrych odpowiedzi. W trakcie rozwiązywania testów należy odpowiadać na pytania zgodnie z rzeczywistością, by wynik był prawdziwy i miarodajny. Należy pamiętać, że psycholog nie będzie krytykował i umoralniał pacjenta, a jego głównym zadaniem jest nadzór nad przeprowadzeniem testu zgodnie z założeniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poradnia psychologiczno - pedagogiczna
Poradnie
woj. kujawsko-pomorskie87-148 Łysomice, Toruńska 10
-
Tytan. Klub Abstynenta Wzajemnej Pomocy. Stowarzyszenie
Poradnie
woj. podkarpackie38-400 Krosno, Lewakowskiego 27b
-
Zespół Poradni Specjalistycznych Dziecięcych. Poradnia zdrowia psychicznego
Poradnie
woj. wielkopolskie64-100 Leszno, Kiepury 45