Na czym polega konsultacja psychologiczna?
Konsultacja psychologiczna stanowi pierwszy etap kontaktu ze specjalistą od leczenia problemów i zaburzeń o naturze psychologicznej. W jaki sposób przebiega i na czym polega? Czym się różni od psychoterapii? Przy wystąpieniu jakich sygnałów alarmowych należy koniecznie umówić się na taką konsultację i w jaki sposób może ona nam pomóc? Wyjaśniamy w artykule.
Czym jest konsultacja psychologiczna?
Konsultacja psychologiczna to krótkoterminowa forma pomocy, która na podstawie odbytych z nią rozmów służy postawieniu diagnozy, czyli określeniu, z jakimi dokładnie problemami mierzy się dana osoba. Zadaniem psychologa jest jednak nie tylko wykrycie źródeł złego stanu psychicznego pacjenta, ale również zaproponowaniu rozwiązania, które mogłoby mu pomóc. Pacjent może więc uzyskać informacje o swoim stanie zdrowotnym, a także konkretne wskazówki dotyczące swojego życia osobistego lub zawodowego. Konsultacja psychologiczna może być lub jest jednak tylko preludium do leczenia psychologicznego bądź psychoterapeutycznego, jeśli oczywiście psycholog uzna, że takowe w konkretnym przypadku musi nastąpić. Tym się właśnie różni konsultacja od psychoterapii, która jest formą leczenia pacjenta i uzyskania trwałych zmian w psychice, często trwającą dość długo, nim pojawią się efekty. Zwykle potrzeba trzech konsultacji, aby podjąć decyzję o dalszym leczeniu i zdiagnozować pacjenta, ale równie dobrze spotkanie może odbyć się tylko raz lub więcej niż trzy razy – wszystko zależy od stanu psychicznego konkretnego człowieka. By lepiej zrozumieć jego emocjonalne rozterki, oprócz przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy, prosi się go o wypełnienie kwestionariuszy i wzięcie udziału w testach psychologicznych.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Kto powinien skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Na konsultacje powinniśmy się umówić wtedy, gdy odczuwamy wynikający z różnych przyczyn znaczny dyskomfort psychiczny. Sygnałami, które świadczą o tym, że warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak zespół psychologów i psychoterapeutów Tamar Clinic, są między innymi: występowanie zaburzeń lękowych, problemy ze snem, długo utrzymujący się zły nastrój, zaburzenia psychosomatyczne, wpływające na nasze samopoczucie problemy rodzinne lub zawodowe, niekontrolowane wybuchy gniewu czy po prostu silny stres, który przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i powoduje różne dokuczliwości z tym związane. Pacjenci zgłaszają się do psychologów również po to, żeby dowiedzieć się o przebiegu leczenia psychiatrycznego i czy w ogóle jest ono potrzebne.
Przeczytaj również: Wsparcie psychologiczne dla par zmagających się z niepłodnością
Przeczytaj również: Jak przebiegają konsultacje psychologiczne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana