Na czym polega dwubiegunowość? Przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści
- Na czym polega dwubiegunówka?
- Jakie są objawy choroby dwubiegunowej?
- Przyczyny choroby dwubiegunowej
- Jak leczyć dwubiegunowość?
Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ChAD to zaburzenie afektywne dwubiegunowe, które w skrócie polega na stanach depresyjno-maniakalnych. Pomiędzy nimi występuje czas remisji, czyli zaniku objawów. Ponieważ zaczyna się w młodym wieku, może się odbić na życiu chorego i wpłynąć ja jego zdolność do pracy czy budowania więzi międzyludzkich. Może mieć wpływ na życie i funkcjonowanie społeczne.
Na czym polega dwubiegunówka?
Dwubiegunówka cechuje się dwoma zmiennymi objawami. Epizody maniakalne i depresyjne przeplatane są okresem remisji. Stany mogą być mieszane. Niestety jest trudna do zdiagnozowania. Wyróżnia się następujące rodzaje schorzenia:
- Typu I – stany depresyjne i maniakalne
- Typu II – stany depresyjne i hipomania
- Typu III – epizody depresji, stany manii czy hipomanii
- Typu III i hipomanii lub półmanii – skutek nadużycia alkoholu
- Sezonowy – związanymi z porami roku (depresja w jesienno-zimowym, mania w okresie wiosenno-letnim)
- Cyklotymia – dystymia i hipomania
Często choroba rozpoczyna się w młodym wieku, czyli przed 35. rokiem życia. Nieleczona choroba może się poważnie odbić na życiu chorego. Dodatkowo może występować nieznaczne spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej. Zamiast epizodów manii lub hipomanii obserwuje się pewne cechy. W przypadku jednobiegunowej manii dochodzi jedynie do epizodów manii lub hipomanii. Nie występują natomiast epizody depresyjne.
Jakie są objawy choroby dwubiegunowej?
Do objawów choroby dwubiegunowej zalicza się apatia i smutek. Osoba chorująca na nią nie jest zainteresowana zwykłymi rzeczami, w tym tymi, które kiedyś sprawiały radość. Ponieważ składa się z epizodów manii i depresji, może się objawiać poczuciem winy i niską samooceną. Do tego dochodzi senność i spanie przez dłuższą porę. W trakcie epizodu manii natomiast osoba dotknięta chorobą jest źródłem energii. Jest pozytywnie nastawiona, a euforia kieruje jego zachowaniem. Myśli przyspieszają, a często są nielogiczne. Działa bez zastanowienia i jest trudny do zrozumienia. Nierzadko współwystępuje słowotok oraz agresja, jeśli osoba napotka opór. Inaczej niż w epizodzie depresji jest pewny siebie i chce rządzić innymi. W tym przypadku może robić rzeczy, których później będzie żałować. Może się do tego przyczynić odrzucenie leków. Poza tym warto wiedzieć, że powstają wytwórcze objawy takie jak urojenia i halucynacje. Ponadto mogą się pojawić stany hipomaniakalne. W tym rodzaju manii mimo euforii osoba kontroluje swoje zachowanie. Nie potrafi się pogodzić z porażką. Zaczyna i nie kończy na przykład projektów w pracy. Nierzadko epizody mogą być mieszane.
Przyczyny choroby dwubiegunowej
Przyczyny choroby dwubiegunowej wciąż nie są jasne. ChAD może powodować:
- Uwarunkowania genetyczne
- Schorzenia somatyczne
- Zaburzenia równowagi
- Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków
- Stres
- Napięcie
- Bezsenność lub problemy ze snem
Jak leczyć dwubiegunowość?
Po zdiagnozowaniu choroby psychicznej ważna jest remisja. Leczenie jest długotrwałe i sprowadza się do przyjmowania leków. Oprócz farmakologii niezbędna jest psychoterapia oraz psychoedukacja. Leczenie wymaga stosowania stabilizatorów nastroju. Są nimi leki normotymiczne. Mają właściwości przeciwdepresyjne czy przeciwmaniakalne. Działają poza tym profilaktycznie. W przypadku tak zwanego rapid cycling stosuje się różne kombinacje leków. Podczas spotkań terapeutycznych pacjent może rozwijać swoje zainteresowania lub uczyć się kontrolować swoje zachowania. Jeśli dochodzi do myśli samobójczych czy agresji, wówczas konieczna jest hospitalizacja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Eliza Jabłońska-Janowska Gabinet Psychologiczny, Psychoterapia, Poradnictwo
Psycholodzy
woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Sadowa 12B
-
Gabinet Psychologiczny - psycholog dziecięcy,psychoterapie dla dorosłych Agnieszka Górska
Psycholodzy
woj. dolnośląskie57-320 Polanica-Zdrój, Jana Pawła II 2
-
Kompleksowe Centrum Psychologiczne Wanda Toć Psycholog kliniczny
Psycholodzy
woj. łódzkie99-300 Kutno, 29 Listopada 12 lok. 2
-
Kacorzyk Kinga Subteni Centrum Diagnostyczno Terapeutyczne
Psycholodzy
woj. małopolskie32-650 Kęty, Jana III Sobieskiego 16a