Metody wsparcia rodzin alkoholików
Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, w którym powinien wziąć udział nie tylko sam chory, ale również jego bliscy. Zarówno partnerzy alkoholików, jak i ich dzieci doświadczają negatywnych konsekwencji uzależnienia od alkoholu, które w zaawansowanym stadium prowadzi do rozpadu relacji i zaburzenia rodzinnej równowagi. Warto pamiętać, że ośrodki odwykowe pomagają osobom uzależnionym oraz ich rodzinom.
Terapia dla rodzin alkoholików
Bliscy alkoholika mogą wziąć udział w terapii bez względu na to, czy osoba uzależniona zdecyduje się na leczenie. Oczywiście w najlepszym scenariuszu alkoholik poddaje się leczeniu, a jego rodzina wspiera go w tej walce, dbając jednocześnie o własny komfort psychiczny i uczestnicząc w terapii. Jednak nie jest to regułą – czasem to bliscy osoby uzależnionej (najczęściej rodzice lub partnerzy) szukają pomocy, nie mogąc dłużej radzić sobie z sytuacją panującą w domu.
Bliscy osoby pogrążonej w zaawansowanej chorobie alkoholowej często mniej lub bardziej świadomie podporządkowują się nałogowi. Starają się minimalizować negatywne skutki alkoholizmu, takie jak przemoc. Zapominają o swoich potrzebach, a w centrum życia rodziny pojawia się osoba uzależniona, często nieprzewidywalna lub agresywna. Terapia pozwala spojrzeć na sytuację z perspektywy oraz daje członkom rodziny możliwość opowiedzenia o swoich doświadczeniach, obawach i oczekiwaniach co do przyszłości. Alkoholizm zaczyna być traktowany jako choroba, a nie wstydliwy problem, który należy ukrywać przed innymi.
Warto również wspomnieć o terapii dorosłych dzieci alkoholików. Dorośli, którzy doświadczyli w dzieciństwie problemu alkoholizmu w rodzinie, mogą znaleźć wsparcie np. w ośrodkach odwykowych, takich jak Ośrodek leczenia uzależnień Primum Vivere. Osoby, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym, mogą wziąć udział w terapii, na której przepracują trudne dzieciństwo. Niestety nadal wiele rodzin, w których jest uzależniony rodzic (lub rodzice) nie decyduje się na podjęcie leczenia.
Terapia dla osób współuzależnionych
Współuzależnienie dotyka partnerów alkoholików. Życie z alkoholikiem wiąże się często ze wstydem, dlatego osoby współuzależnione przejmują na siebie obowiązki alkoholika, starając się ukrywać prawdę o trudnej sytuacji w domu. Terapia dla osób współuzależnionych dostarcza wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia oraz sposobów walki z chorobą. Jednocześnie nastawiona jest na pomoc osobie współuzależnionej w powrocie do normalności.
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu staje się coraz trudniejsze wraz z rozwojem choroby. Partnerzy alkoholików przejmują na siebie odpowiedzialność nie tylko za funkcjonowanie rodziny, opiekę nad dziećmi, obowiązki domowe, finanse, ale też za samą osobę uzależnioną. Z czasem życie alkoholika zostaje całkowicie podporządkowane nałogowi. W zaawansowanej chorobie alkoholowej liczy się tylko przyjęcie kolejnej dawki, aby uniknąć przykrych konsekwencji zespołu abstynencyjnego. Chory zaniedbuje rodzinę, pracę, różne inne zobowiązania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana