Jakie ćwiczenia i zabawy warto wykonywać z dzieckiem, które ma problemy z koncentracją?

Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią skupić się na jednej czynności zazwyczaj dłużej niż 20 minut – i jest to całkowicie naturalne. Jeśli jednak problemy z koncentracją utrudniają codzienne funkcjonowanie lub później naukę, warto wykonywać z dzieckiem ćwiczenia i zabawy, które pomogą poprawić pamięć i koncentrację. Przedstawiamy najprostsze i najciekawsze propozycje.
Gry planszowe i karty edukacyjne
W przypadku ćwiczeń z grami planszowymi oraz kartami najważniejszą zasadą jest, aby dziecko włożyło nieco wysiłku w ich wykonywanie. Jednak z drugiej strony zabawa nie może być zbyt trudna, aby maluch się nie zniechęcił. Z tego względu planszówki powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Jednocześnie dobrze jest wybrać takie, które będą miały ciekawą fabułę, zabawnych bohaterów i przydatną treść.
Drugą, doskonałą zabawą, którą można wykonywać z dzieckiem, które ma problemy ze skupieniem się, są karty edukacyjne. Dwie najpopularniejsze to Piotruś i Memory, które są doskonałe nie tylko do nauki koncentracji, ale również pamięci. Karty i gry planszowe pobudzają również wyobraźnię, koordynację wzrokowo-ruchową, a także wzbogacają słownictwo – szczególnie jeśli są to gry logopedyczne np. z Wydawnictwa Komlogo.
Wymyślanie historyjek i czytanie książek
Kolejnym prostym, a jednocześnie ciekawym ćwiczeniem, jest opowiadanie historyjek. Rozpoczyna osoba dorosła, a dziecko dopowiada kolejne zdanie tak, aby cała historia miała sens. Aby maluch mógł się skupić, opowieść można snuć na podstawie historyjek obrazkowych. Bajkę można również rysować w trakcie opowiadania, najlepiej oburącz – ponieważ kreślenie obiema rękami pobudza powstawanie nowych połączeń pomiędzy półkulami mózgu, co przyczynia się do poprawy koncentracji.
U najmłodszych dzieci na rozwój mózgu, a tym samym ćwiczenie koncentracji, najlepiej wpływa rozmowa i czytanie książek. Podobnie jak w przypadku gier planszowych i kart powinny być to książki dostosowane do rozwoju i możliwości dziecka, aby mogły go zainteresować. Dobrym pomysłem jest jednoczesne czytanie i opowiadanie historii na podstawie obrazków, które znajdują się w książeczkach logopedycznych.
Zabawy sensoryczne
Plastelina, masa solna, a nawet piasek lub ciasto – do ćwiczeń koncentracji nada się wszystko, co pobudza wszystkie zmysły. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie tego, co każdy rodzic ma w domu: mąkę, wodę, perfumy, materiały o różnej strukturze. Im więcej różnorodnych dźwięków, zapachów i innych bodźców, tym lepiej będzie rozwijał się mózg malucha.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Ckt Spektrum
Poradnie
woj. mazowieckie05-825 Grodzisk Mazowiecki, 3 Maja 40c