Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Spis treści
- Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?
- Kim jest psycholog i jakie są jego kompetencje?
- Do kogo się udać, kiedy ma się problem natury psychicznej – psychiatry czy psychologa?
Każda, nawet z pozoru niewiele znacząca dolegliwość natury psychicznej wymaga konsultacji. Dlatego też z pomocy psychiatry lub psychologa, które jeszcze do niedawna były tematem tabu, korzysta coraz więcej osób. Zanim jednak umówisz się na wizytę u konkretnego specjalisty, warto dowiedzieć się, czym różni się psychiatra od psychologa. Choć oba te terminy stosowane są zamiennie, są to dwie osobne specjalizacje o zróżnicowanym zakresie.
Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?
Dysponuje wiedzą z zakresu funkcjonowania oraz budowy ciała człowieka, w szczególności mózgu i układu nerwowego. Ponadto posiada wiedzę z psychopatologii, która obejmuje klasyfikację, etiologię oraz farmakoterapię wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych. Choć postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia rozpoczyna się od rozmowy oraz konsultacji psychiatrycznej pacjentem, psychiatra nie prowadzi psychoterapii, a zakres jego pomocy obejmuje spektrum czysto medyczne.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Kim jest psycholog i jakie są jego kompetencje?
Oprócz tego psycholog trudni się w doradztwie psychologicznym w zakresie kierunku kształcenia zawodowego. Pomoc psychologiczna, w zależności od ukończonej specjalizacji, obejmuje np.: rehabilitację zaburzeń lękowych i poznawczych, uzależnień, fobii, terapię małżeńską, a także pomoc z codziennymi trudnościami czy naukę w walce ze stresem. Ponieważ psychologia jest dziedziną okołomedyczną, psycholog nie ma uprawnień do wystawiania recept bądź zwolnień.
Przeczytaj również: Jak przebiegają konsultacje psychologiczne?
Do kogo się udać, kiedy ma się problem natury psychicznej – psychiatry czy psychologa?
To, który z tych specjalistów jest w stanie pomóc w problemie natury psychicznej, zależy od indywidualnego przypadku. Warto jednak pierwsze kroki skierować do psychiatry. Dopiero po rzetelnej konsultacji psychiatrycznej, jaką można uzyskać m.in. w prywatnym gabinecie psychiatrycznym lek. med Łukasza Filipowskiego w Rzeszowie, należy podjąć o tym, jakie dalsze kroki trzeba przedsięwziąć.
Przeczytaj również: Wsparcie psychologiczne dla par zmagających się z niepłodnością
Często zdarza się również, że psychiatra decyduje o kompleksowym leczeniu pacjenta i kieruje go również do psychologa, aby wesprzeć ewentualną farmakoterapię oraz umożliwić pacjentowi szybszy powrót do pełni sił.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wsparcie Usługi lekarskie i psychoterapeutyczne Magdalena Skał-Mydłowska
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie91-402 Łódź, Pomorska 94
-
Andrzej Wilk Psychiatria psychologia
Lekarze - psychiatrzy
woj. podkarpackie39-200 Dębica, Legionów Polskich 6
-
Andrzej Wilk Psychiatria Psychologia
Lekarze - psychiatrzy
woj. podkarpackie39-200 Dębica, Legionów Polskich 6
-
Ławniczek-Kamińska Renata, lek. med. Spec. psychiatra
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie99-210 Uniejów, Zamkowa 7