Jak przetrwać kryzys w związku?
Kryzysu w związku nie wolno lekceważyć i czekać, aż sam minie. Lepiej wziąć z partnerem sprawy w swoje ręce i zapisać się na terapię dla par. Wówczas będzie można poznać obie strony i poprawić relację. Jakie są najczęstsze przyczyny kryzysu w związku? Jak wygląda terapia dla małżeństw lub par? Jak właściwie wygląda walka z kryzysem? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Przyczyny kryzysu w związku
Do najczęstszych przyczyn kłótni zalicza się:
- brak zaangażowania – na przykład w wychowywaniu dzieci lub funkcjonowaniu domu
- pracę
- dzieci
- pieniądze
Przyczyną kłótni mogą być także własne odczucia czy samopoczucie, które skutkują kryzysem w związku. W takim wypadku warto odwiedzić psychologa.
Jak walczyć z kryzysem małżeńskim?
Kryzys małżeński nie powinien być zignorowany. Wy jako partnerzy musicie się z nim zmierzyć. Zamiast o winie, myślcie o współudziale czy okolicznościach. Kryzysy są w końcu naturalne i mijają. Weź pod uwagę to, że nie istnieją idealne związki ani idealni partnerzy. Dobrze jest zastanowić się nad zaletami i o tym, co Was łączy. Warto sobie uświadomić, że chce się przetrwać kryzys, ale nie jest to przymus. Kryzys w małżeństwie można potraktować jako sygnał. Dobrze się zastanowić nad tym, co oznacza oraz co trzeba w związku z tym zmienić. Co należy zmienić? Kryzys to szansa na zmianę i naukę oraz rozwój. Dobrze jest skorzystać z terapii dla par.
O czym warto wiedzieć, będąc w związku?
Staż związku nie jest wcale istotny. Należy się jednak zastanowić, co sprawiło, że jesteście razem. Zamiast tłumić negatywne emocje i czekać, aż same miną należy rozmawiać, aby rozwiązać między sobą problem. Lepiej mówić o tym, co nas denerwuje, dręczy i boli. Należy mówić o wszystkim – od problemów w pracy, strachu, wątpliwościach po niepokój. Nie można niczego trzymać w sobie. W ten sposób można się zmierzyć z problemami. Akceptacja i małe przyjemności to podstawa udanego związku, podobnie jak akceptowanie zalet i wad. Warto znaleźć czas, by wyjść gdzieś we dwoje bez dzieci. W ten sposób można odświeżyć związek nawet z długoletnim stażem.
Wszystko o terapii dla par
Terapii nie należy się wstydzić ani obawiać. Wszystko jednak zależy od specjalisty. W trakcie pierwszego spotkania terapeuta zapyta o aktualną sytuację w związku. Zapyta o staż, historię czy dzieci. Zapyta o codzienne problemy. Pyta także o przeszłość, a więc o:
- dzieciństwo
- uzależnienia
- charakter rodziców
- związki – poprzednie
W trakcie pierwszej wizyty u terapeuty przedstawia się czas trwania jednej sesji oraz częstotliwość spotkań i ich cel. W trakcie terapii uczestnicy opowiadają o swoich codziennych przeżyciach, emocjach czy potrzebach. Mówią o oczekiwaniach, lękach czy obawach. Psychoterapeuta wówczas wszystko interpretuje. Sprawia, że partnerzy sami zaczynają wcielać swoje zamiary w życie. Zamiast szukać winnego, wypracowują dane rozwiązania i zaczynają pracować nad naprawą relacji. Nierzadko terapeuta wyznacza zadania takie jak na przykład wyjście do kina we dwójkę. Terapeuta motywuje do zmian. Może także zlecić rozpisanie zalet i wad oraz je omówić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana