Jak pod względem psychicznym przetrwać rozwód?
Rozwód to jedno z najbardziej stresujących przeżyć. Niezależnie od jego przyczyny czy charakteru, należy się do niego odpowiednio przygotować. Wsparcie prawne to jednak nie wszystko. Należy zadbać jeszcze o swoją psychikę, na którą rozwód niewątpliwie ma wpływ, co może położyć się cieniem na jego wyniku oraz życiu już po rozwodzie. Jak zatem zadbać o swoją psychikę w trakcie rozwodu? Podpowiadamy!
Jak pogodzić się z decyzją o rozwodzie?
To z pewnością najtrudniejszy etap rozwodu – pogodzenie się z nim. Nawet jeśli była to Twoja decyzja i wiążesz z nią spore nadzieje, m.in. na spokojne życie. Trzeba się z tą myślą oswoić i dać sobie na to czas. Z pewnością nie należy tłumić związanych z rozwodem emocji i dać sobie na nie przestrzeń. Szczególnie jeśli rozwód wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem po wielu próbach ratowania małżeństwa.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Co w przypadku, gdy wyłącznie druga strona chce rozwodu? Nie ma niestety na to sposobu i trzeba pozwolić jej odejść. Pamiętaj, że rozwód, choć nie jest przyjemnym doświadczeniem i kończy pewien etap w życiu, jest jednocześnie nowym początkiem. Warto w tym miejscu się zastanowić, czy nie jest to przypadkiem lęk przed nadchodzącymi zmianami. A jak wiadomo – strach ma wielkie oczy. Nie należy odbierać sobie szansy na ponowne ułożenie życia z kimś innym.
Przeczytaj również: Kiedy warto rozważyć psychoterapię?
Jak radzić sobie ze stresem związanym z rozwodem?
Rozwód nie zawsze kończy się wyrokiem na pierwszej rozprawie i za porozumieniem stron, lecz towarzyszy mu publiczne pranie brudu. Jeśli czujesz, że rozwód zaczyna Cię przerastać, to udaj się po profesjonalną pomoc do terapeuty, jak np. mgr Magdalena Nagalska w Warszawie. Na terapię warto się zdecydować również dlatego, że dzięki niej rozwód jest o wiele mniej traumatycznym przeżyciem i łatwiej jest odnaleźć się później w nowej rzeczywistości po zapadnięciu wyroku.
Przeczytaj również: Kiedy warto rozważyć rozpoczęcie psychoterapii?
Nie należy też zamykać się na ludzi. Tłumione emocje i myśli mogą później negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym, Twoim życiu prywatnym czy zawodowym. Nie wahaj się korzystać z pomocy najbliższych, rodziny oraz przyjaciół. Przepracowanie negatywnych emocji, podzielenie się nimi często pozwala nabrać dystansu do rozwodu i spojrzeć na niego z innej perspektywy oraz nabrać sił. Rozwód nie jest też powodem, by siebie zaniedbywać i, gdy tylko masz taką możliwość, zrób coś dobrego dla siebie. I pamiętaj, że masz prawo przeżywać rozwód na własny sposób i nikt nie powinien wywierać na Tobie presji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana