Dlaczego mamy coraz więcej lekomanów?
Dzisiejsze czasy nie są łatwe – nieustanna presja w pracy, szkole, domu i ogrom rozmaitych problemów o różnym podłożu sprawiają, że społeczeństwa podatne są na uzależnienia. Poza alkoholizmem i narkomanią, jednym z najczęściej występujących uzależnień jest lekomania. Jak sama nazwa wskazuje, uzależnienie to dotyczy leków i u każdej osoby może się ono inaczej obawiać. Co warto wiedzieć o lekomanii i dlaczego jest coraz więcej uzależnionych od farmaceutyków?
Lekomania – choroba XXI wieku
Podobnie jak każde inne uzależnienie, lekomania rozwija się bardzo powoli i niepozornie. I podobnie jak alkoholizm czy narkomania, w rozwiniętym stadium może być śmiertelnie niebezpieczna. Lekomania to uzależnienie od substancji lekowych, które są w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępne. Lekomania może dotyczyć każdej osoby, a najbardziej podatne są na nią osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami czy problemami związanymi z psychiką. Warto podkreślić, że również leki, które są dostępne bez recepty mogą uzależniać i działać szkodliwie na organizm. Stąd też jest to bardzo niebezpieczne uzależnienie, które może być tragiczne w skutkach. Uzależnić mogą nawet leki przeciwbólowe i zdarza się to dosyć często – osoby poszukują wspaniałego leku, który uśmierzy ich ból i poprawi samopoczucie. Jak widać, lekomania z alkoholizmem i narkomanią mają wbrew pozorom bardzo wiele wspólnego. Poza lekami powszechnie dostępnymi, śmiertelnie niebezpieczne może być uzależnienie od leków z grupy opioidów czy benzodiazepin, które wykazują działanie psychoaktywne.
Diagnoza i leczenie lekomana
Lekomania jest chorobą dość trudną do zdiagnozowania – w przeciwieństwie do alkoholizmu czy narkomanii jest ją o wiele łatwiej ukryć przed bliskimi osobami. Można jednak zauważyć kilka zachowań, które mogą wzbudzić niepokój. Są to między innymi: częste umawianie do lekarzy bez przyczyny, niepokój związany z kończącymi się lekami, mieszanie leków, samodzielne zwiększanie dawek czy sięganie po lekarstwa bez wskazania. Długotrwałe przyjmowanie leków może być bardzo szkodliwe dla organizmu, dlatego warto sięgnąć po profesjonalną pomoc, którą świadczy m.in. prywatny Ośrodek Trzeźwość. W cięższych przypadkach, aby wyleczyć lekomana wysyła się go na detoks i wdraża psychoterapię. W każdym ośrodku leczenia uzależnień znajdują się specjaliści, którzy na co dzień pracują z osobami uzależnionymi od różnego rodzaju substancji. A tych osób w XXI wieku jest niestety coraz więcej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana