Detoks alkoholowy w domu - czy to możliwe?
![Detoks alkoholowy w domu - czy to możliwe? Detoks alkoholowy w domu - czy to możliwe?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-80771-detoks-alkoholowy-w-domu-czy-to-mozliwe.jpg)
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo pod pojęciem detoksu domowego można rozumieć różnego typu działania: od profesjonalnego odtrucia po próbę złagodzenia objawów odstawiennych herbatkami ziołowymi i kawą. Ogólnie lekarze i psychoterapeuci stanowczo odradzają próby przeprowadzenia samodzielnej detoksykacji w warunkach domowych. Szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z silnymi objawami odstawiennymi. W artykule wyjaśniamy, dlaczego detoks w domu jest niewskazany, zazwyczaj nieskuteczny, a w wielu przypadkach również niebezpieczny dla zdrowia i życia.
Często detoksem nazywane jest łagodzenie objawów kaca, który pojawia się po nadmiernym spożyciu alkoholu. W takich przypadkach można posiłkować się domowymi sposobami, czyli przede wszystkim przyjmowaniem dużej ilości płynów, w tym spożywaniem soków owocowych i warzywnych, wody z cytryną czy zielonej herbaty. Można też sięgnąć po preparaty nawadniające z apteki. Jeżeli jednak chodzi o detoks alkoholowy u osoby uzależnionej, to w żadnym razie nie należy podejmować prób odtrucia przy użyciu domowych sposobów i w samotności. Proces detoksykacji musi przebiegać pod kontrolą lekarza.
Przeczytaj również: Jak czynniki środowiskowe wpływają na skłonność do sięgania po alkohol?
Dlaczego detoks w domu jest nieskuteczny?
W teorii nie ma większego znaczenia, czy detoks alkoholowy przeprowadzany jest w szpitalu czy w domu – wszystko rozbija się o to, jakie warunki jesteśmy w stanie stworzyć. Jeżeli stać nas na odpowiedni sprzęt oraz zapewnienie sobie opieki lekarskiej i wsparcia psychoterapeuty przez cały okres odtrucia, to możemy je przeprowadzić w warunkach domowych. To jednak teoria, a praktyka jest taka, że na luksus stworzenia warunków szpitalnych w domu mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Poza tym, gdy wystąpią komplikacje i tak będziemy zmuszeni udać się do szpitala: przeprowadzając detoks domowy wydłużymy czas oczekiwania na specjalistyczną pomoc.
Próby przeprowadzenia detoksu w domu i we własnym zakresie zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie monitorować stanu własnego organizmu, nie podamy sobie odpowiednich preparatów, nie zdołamy pomóc sobie w przypadku, gdy dojdzie do nieprzewidzianych komplikacji.
Niemożność właściwego nawodnienia i brak wsparcia psychologicznego prowadzą do nasilenia objawów odstawiennych. Efektem jest sięgnięcie po przysłowiowego “klina” i próba odtrucia kończy się kolejnym upojeniem, a często przechodzi w ciąg alkoholowy.
Specjalistyczna opieka jest niezbędna do przeprowadzenia odtrucia
Organizm osoby pijącej od dłuższego czasu jest silnie wycieńczony. Ponadto alkohol wchodzi w różne reakcje metaboliczne. Dlatego nagłe zaprzestanie picia może wywołać silną reakcję odstawienną. Na poziomie somatycznym najczęstszymi objawami są nudności, przykurcze i drżenie mięśni, nadmierna potliwość oraz gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego. Mogą też wystąpić objawy padaczkowe. W sferze psychicznej dominuje niepokój, kłopoty ze snem, utrzymywanie się silnego pobudzenia i możliwość wystąpienia omamów.
Przy ostrym zespole odstawiennym często dochodzi do poważnych problemów zdrowotnych, z zatrzymaniem akcji serca włącznie. Udzielenie szybkiej pomocy może decydować nawet o życiu osoby przechodzącej odtrucie. Dlatego tak ważne jest to, aby detoks prowadzić w warunkach szpitalnych. Przemawiają za tym nawet tak podstawowe kwestie, jak potrzeba uzupełniania elektrolitów. Nawadnianie w drodze przyjmowania doustnego płynów nie zawsze jest skuteczne. Tylko odpowiednio dobrane wlewy dożylne dają pewność, że dostarczymy wystarczającą ilość wody, substancji mineralnych i witamin niezbędnych do przywrócenia równowagi organizmu.
Ponadto po odstawieniu alkoholu mogą ujawnić się poważne schorzenia, które do tej pory nie zostały wykryte. Korzystając z opieki szpitalnej osoba uzależniona ma możliwość przeprowadzenia kompleksowych badań i poznania faktycznego stanu swego zdrowia.
Przywrócenie równowagi fizjologicznej jest konieczne, lecz nie nie można na nim poprzestać. Psychoterapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego Moje Życie w Poznaniu podkreśla znaczenie pomocy psychologicznej: – Osoba przechodząca detoks potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i świadomości, że jest otoczona fachową opieką medyczną, ale również psychologiczną. Dzięki temu proces detoksykacji może przebiegać sprawniej i udaje się złagodzić dolegliwości psychiczne zespołu odstawiennego. Kontakt z psychoterapeutą może też być dobrym wstępem do podjęcia terapii choroby alkoholowej.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia anonimowość
Pytania o możliwość przeprowadzenia detoksu w warunkach domowych wynikają często z niechęci do korzystania z publicznych placówek służby zdrowia. Jeżeli chcemy chronić swoją prywatność, a jednocześnie zapewnić sobie najwyższy standard usług, najlepszym rozwiązaniem będzie detoks w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Jest to rozwiązanie bezpieczne i w pełni komfortowe. Stwarza też dobre warunki do tego, aby po odtruciu podjąć terapię uzależnienia od alkoholu. Bo oczyszczenie organizmu z toksyn jest koniecznym wstępem do podjęcia próby wyjścia z nałogu, lecz nie zastąpi leczenia. Tylko prowadzona profesjonalnie psychoterapia daje szansę na wyjście z uzależnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Test Pracownia psychologiczna Ewa Kohnke
Psycholodzy
woj. pomorskie84-100 Puck, Wojska Polskiego 2A
-
Pracownia Psychoterapii Arcanus Izabela Patura-Trzebiatowska
Psychoterapia
woj. pomorskie84-120 Władysławowo, Żeromskiego 32
-
Wypłyń na Głębię JPII Renata Czarnecka
Psychoterapia
woj. kujawsko-pomorskie86-065 Lisi Ogon, Przy Lesie 34
-
Kompleksowe Centrum Psychologiczne Wanda Toć Psycholog kliniczny
Psycholodzy
woj. łódzkie99-300 Kutno, 29 Listopada 12 lok. 2