Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
Higiena zdrowia psychicznego jest tak samo ważna, jak dbałość o zdrowie fizyczne i choć wybrane problemy można rozwiązać samodzielnie, zdarzają się również takie trudności życiowe, z którymi niełatwo poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Tylko do kogo się wtedy udać – do psychologa, czy do psychoterapeuty? Zawody te bardzo często są ze sobą utożsamiane, co jest błędem, ponieważ praktyka zawodowa psychologa i psychoterapeuty ma różną specyfikę.
Dlaczego nie należy utożsamiać ze sobą zawodu psychologa z zawodem psychoterapeuty?
Różnica pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą tkwi przede wszystkim w ich wykształceniu. Osoba chcąca zajmować się zawodowo psychoterapią i pracować w wybranej przychodni, takiej jak np. centrum medyczne Psyche, musi zdobyć nieco inne kwalifikacje niż ta, której celem jest zostanie psychologiem.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Tytuł psychologa można uzyskać po przebyciu pięcioletnich studiów magisterskich. Wyróżnia się psychologię skoncentrowaną m.in. na marketingu i zarządzaniu, a nawet na sporcie czy kwestiach socjologicznych. Oznacza to, że nie każda osoba studiująca psychologię ma docelowo udzielać pomocy psychologicznej. Jej przyszłe obowiązki zawodowe mogą dotyczyć zupełnie odmiennych działań, w których wiedza na temat psychologii jest przydatna, natomiast nie służy świadczeniu usług w zakresie wsparcia psychologicznego.
Przeczytaj również: Jak przebiegają konsultacje psychologiczne?
Udzielaniem pomocy zajmuje się psycholog kliniczny, który ma uprawnienia do tego, by stawiać diagnozy psychologiczne. Poza tym do obowiązków psychologa należą konsultacje psychologiczne. Psycholog nie jest osobą, która prowadzi psychoterapię. Przykładowo – psycholog z Łodzi nie świadczy więc takich samych usług jak psychoterapeuta z Łodzi.
Przeczytaj również: Wsparcie psychologiczne dla par zmagających się z niepłodnością
Kiedy zgłosić się po pomoc do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?
Psychoterapeuta z kolei to osoba, która ukończyła wybrany kierunek humanistyczny lub medyczny, a następnie specjalne podyplomowe szkolenia i finalnie zdobyła odpowiedni certyfikat uprawiający do prowadzenia psychoterapii. Taka osoba w trakcie kształcenia była też zobligowana m.in. do odbycia stażu klinicznego, a także do własnej terapii.
Celem psychoterapii jest przywrócenie pacjentowi kontroli nad własnym życiem. Wizyta u psychoterapeuty jest bardzo często następstwem spotkania z psychologiem. Osoby mające problemy psychiczne zgłaszają się do psychologów, którzy są w stanie postawić diagnozę i zaproponować właściwe leczenie. Zadaniem psychoterapeuty jest przeprowadzenie leczenia, podobnie jak psychiatry, który specjalizuje się w farmakoterapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana