Czym się różni psycholog od psychiatry?
Świadomość chorób i zaburzeń psychicznych w Polsce wciąż jeszcze jest na stosunkowo niskim poziomie. Właśnie dlatego wiele osób myli ze sobą zawody psychologa, psychoterapeuty i psychiatry. Tymczasem wspomniane profesje różnią się od siebie kompetencjami i uprawnieniami. Jak rozróżniać zatem poszczególnych profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym?
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog to specjalista, który ukończył jednolite magisterskie 5-letnie studia psychologiczne. Najczęściej jest to pierwsza osoba, do której zgłasza się ktoś skarżący się na występowanie problemu natury psychicznej.
Przeczytaj również: Wsparcie psychologiczne dla par zmagających się z niepłodnością
Do zadań takiego specjalisty należy między innymi:
wsparcie w codziennych sprawach,
poradnictwo psychologiczne,
pierwsza pomoc psychologiczna,
wykonywanie testów psychologicznych,
diagnostyka zdrowia i zaburzeń (najczęściej w przypadku psychologów o specjalizacji klinicznej).
Co ważne, nie każdy psycholog jest psychoterapeutą (nie zajmuje się terapią), ale najczęściej psychoterapeuta jest psychologiem. Poza tym warto pamiętać o tym, że psycholog nie może zlecać leczenia farmakologicznego. Ma natomiast możliwość kierowania do innych specjalistów, takich jak psychiatra.
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Psychiatra – lekarz z prawem do wypisywania recept
Psychiatra to specjalista lekarz, który ukończył studia medyczne oraz przeszedł odpowiednią specjalizację. Taki profesjonalista, żeby móc wykonywać swój zawód, musi odbyć wieloletnie szkolenie, które kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.
Przeczytaj również: Jak przebiegają konsultacje psychologiczne?
Zdarza się, że lekarz psychiatra ma dyplom psychoterapeuty określonego nurtu i prowadzi psychoterapię. Ma również kompetencje do tego, by wypisywać recepty na określone leki.
Natomiast z punktu widzenia dobra pacjenta, nie zawsze zaleca się, aby ten sam specjalista prowadził terapię i zapisywał środki farmakologiczne. Może na tym ucierpieć proces terapeutyczny.
W jakich schorzeniach może pomóc psychiatra?
Do psychiatry można zgłaszać się w celu leczenia:
zaburzeń osobowości,
zaburzeń odżywiania (anoreksja i bulimia),
zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
zaburzeń psychotycznych (np. schizofrenia),
zaburzeń depresyjnych, nerwicowych i lękowych.
Przyjmujący w zakładzie opieki zdrowotnej Lar-Med lekarz zapewnia ponadto pomoc psychiatryczną obejmującą leczenie takich schorzeń jak uzależnienia, choroba afektywna dwubiegunowa czy zespół stresu pourazowego (PTSD).
Jeśli zatem podejrzewasz u siebie niepokojące symptomy, warto rozważyć konsultację ze specjalistą, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana