Czym jest psychodietetyka?
Dieta to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych. Odchudzanie jest również w naszej głowie. Stąd problemy z wagą mogą nie być związane z nieprawidłowym odżywianiem, ale podejściem do diety. Jak poradzić sobie z czynnikami psychologicznymi, które uniemożliwiają nam uzyskanie prawidłowej wagi? Tym właśnie zajmuje się psychodietetyka, czyli dziedzina obejmująca zarówno kwestie żywieniowe, jak i psychologiczne.
Psychodietetyka – holistyczne podejście do pacjenta
Czym jest psychodietetyka? Definicja określa ją dziedziną obejmującą zarówno wiedzę medyczną i dotyczącą żywienia wraz z wiedzą psychologiczną. Psychodietetyk jest przede wszystkim psychologiem, który pomaga w uporaniu się z problemami psychicznymi związanymi z kwestią jedzenia. Jednocześnie może być również dietetykiem, który ułoży zdrową i odpowiednio skomponowaną dietę.
Tutaj warto dodać, że psychodietetyk zajmuje się nie tylko pacjentami z nadwagą lub otyłością, którzy mają problem ze schudnięciem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała – mówi specjalista z poradni psychologicznej Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim – Praca psychodietetyka polega równie często na wsparciu osób z odmiennymi problemami: które są zbyt szczupłe, cierpią na anoreksję, bulimię lub inne zaburzenia odżywiania. Dzięki szerokiej i interdyscyplinarnej wiedzy psychodietetyk może diagnozować pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania lub inne dolegliwości, które wpływają na ich masę ciała (depresja, mania, zaburzenia osobowości). Tym samym na podstawie wywiadu z pacjentem oraz uwarunkowań psychologicznych może zaproponować najlepsze rozwiązanie, obejmujące zarówno terapię, jak i dietę.
Psychodietetyka to holistyczne podejście, które zakłada, że człowiek jest całością, czyli ciałem i psychiką – a to, co dzieje się w naszej głowie jest odpowiedzialne za to, w jaki sposób się odżywiamy.
Różnice pomiędzy dietetykiem a psychodietetykiem
Aby zrozumieć, czym różni się dietetyka od psychodietetyki warto wyjaśnić, w jaki sposób przebiega spotkanie zarówno u jednego, jak i drugiego specjalisty. Dietetyk skupia się głównie na naszej masie ciała oraz oczywiście zdrowiu. Bardzo często problemy z wagą wiążą się również z innymi dolegliwościami: podniesionym ciśnieniem krwi, nieprawidłowym poziomem cholesterolu, a przy niedowadze na przykład anemią. Dietetyk poszukuje więc rozwiązania, które pomoże pacjentowi schudnąć lub przybrać na wadze, a tym samym uzyskać lepsze wyniki badań, na które znaczny wpływ ma to, co jemy. Specjalista zajmujący się dietą kładzie szczególny nacisk na jadłospis i postępy, nie zagłębia się natomiast w problemy natury psychologicznej, które mogą mieć bezpośredni wpływ na nieprawidłową masę ciała.
Tymczasem spotkanie z psychodietetykiem każdorazowo może wyglądać inaczej. Proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, obejmującego nie tylko kwestie wagi oraz zdrowia, ale również problemów, z którymi zmaga się pacjent. W zależności od dolegliwości oraz celów pacjent wraz z terapeutą skupia się na edukacji żywieniowej, zmianie nawyków lub czynnikach psychologicznych, które nie pozwalają wdrożyć zmian (na przykład zajadanie emocji lub stresu). Z tego względu częstotliwość spotkań może być różna w zależności od osoby. Celem spotkania z psychodietetykiem jest przede wszystkim równowaga psychiczna i poukładanie pozostałych sfer życia, nie tylko tych związanych z jedzeniem. Dodatkowym aspektem może być ułożenie dopasowanej diety.
Kto powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka?
W przypadku, kiedy chcemy zrzucić lub przytyć kilka kilogramów i doskonale zdajemy sobie sprawę z wysokiej motywacji, jednak nie wiemy w jaki sposób komponować pełnowartościowe, smaczne i zdrowe posiłki – udajmy się do dietetyka. Dietetyk ułoży dla nas plan żywieniowy, a dzięki spotkaniom pozwoli monitorować efekty.
Jeśli jednak czujemy, że nasza waga nie wynika jedynie z zaniedbania, a z głębszych problemów natury psychicznej, na przykład braku umiejętności radzenia sobie z emocjami inaczej niż poprzez jedzenie – zdecydowanie lepszym wyborem będzie psychodietetyk. Również po wielu niepowodzeniach w odchudzaniu, nieprawidłowych nawykach żywieniowych, kiedy brakuje nam wsparcia i motywacji możemy skonsultować się z tym specjalistą. Nie wspominając o zaburzeniach odżywania, takich jak kompulsywne objadanie się, anoreksja lub bulimia. Tu pomoże jedynie psychodietetyk, który przygotuje plan naprawczy lub zasugeruje również konsultację na przykład z psychiatrą. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie osiągnąć cel, a w ostateczności po prostu siebie polubić i naprawić swoje relacje z jedzeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana