Czym jest nadwrażliwość emocjonalna? Przyczyny i objawy
Nadwrażliwość emocjonalna może naprawdę utrudniać życie. Wiąże się z inteligencją emocjonalną. Jakie cechy posiada cierpiąca na nią? Po czym poznać, że się ją ma? Co przyczynia się do jej rozwoju? Jak sobie z nią poradzić na co dzień? Czym się właściwie objawia nadwrażliwość, a także jakie są jej główne skutki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku!
Jakie są cechy osoby nadwrażliwej?
Warto przyjrzeć się własnemu zachowaniu, aby ustalić, czy jest się nadwrażliwym emocjonalnie. Do głównych cech zalicza się:
- Różnica w uczuciach – pomiędzy Tobą a otoczeniem większe odczuwanie emocji
- Identyfikacja z osobami – przez empatię
- Ciągły lęk, stres i zmęczenie
- Analiza i obserwacja własnych uczuć
- Autoanaliza – lepsze poznanie swojej psychiki
- Silne przeżywanie krytyki
Jakie są przyczyny?
Osoba z nadwrażliwością silnie reaguje na sensoryczne czy pozazmysłowe bodźce. Na ich intensywność wpływają uwarunkowania genetyczne. Jest elementem temperamentu i wiąże się z aktywnością układu nerwowego. Osoby nadwrażliwe wcale nie muszą być introwertykami. Wszystko dlatego, że nadwrażliwość mogą kształtować inne czynniki. Może być wynikiem emocjonalnej deprywacji dzieciństwie czy nadopiekuńczości rodziców. Może być ponadto efektem traumatycznych przeżyć, przez co związana jest z lękiem przed utratą wartości na przykład zdrowia. Jest także skutkiem wychowania. U mężczyzn okazywanie emocji oznacza wciąż ukazanie słabości.
Czym się objawia wrażliwość emocjonalna?
Osoby cierpiące na nadwrażliwość emocjonalną bardziej niż zazwyczaj odbierają wszystko. Zalicza się do tego wydarzenia czy informacje. Do typowych objawów zalicza się:
- Silna reakcja na zmysłowe bodźce – szybkie zmęczenie, gdy nadmiar
- Przeżywanie silnych emocji
- Łatwiejsze wzruszanie się czy martwienie
- Rozpamiętywanie – sukcesów i porażek
- Empatia
- Brak asertywności
- Złe znoszenie krytyki
- Tendencja do perfekcjonizmu – martwienie się o szczegóły
- Działanie w pojedynkę – a nie w zespole
- Problem z podejmowaniem decyzji
- Problem z przyswojeniem jednocześnie wielu informacji
Ponadto wrażliwość emocjonalna objawia się zmęczeniem zadaniami, które wymagają wielu bodźców. Dlatego warto pójść do psychologa, który pomoże w leczeniu i normalnym funkcjonowaniu.
Jakie są skutki wrażliwości emocjonalnej?
Osoby nadwrażliwe mogą spędzać bogate życie emocjonalne pełne głębokich relacji z innymi ludźmi. Ponieważ dostrzegają detale, uznawane są za ciekawe i inspirujące. Źle jednak znoszą krytykę. Są narażeni na stres, depresję czy nerwice i ciężko im zaadaptować się w nowym otoczeniu. W konsekwencji mają miękkie kompetencje zawodowe, na które składa się:
- Dokładność
- Skrupulatność
- Pomysłowość
- Zdolności interpersonalne
Jak sobie radzić?
Jesteś nadwrażliwy? Pamiętaj o pewnych czynnikach. Wysypiaj się przez około 8 godzin. Posiłki zażywaj regularnie i nie zapomnij o odpoczynku. Najlepsze są krótkie i częstsze urlopy. Warto także pomyśleć o pomocy i wizytach u psychologa. Dobrze jest znaleźć sobie hobby i na nim się skupić. Pomocna będzie także relaksująca muzyka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana