Czym jest hiperseksualność?

Spis treści
- Hiperseksualność jako poważny problem kobiet i mężczyzn
- Jak zachowuje się osoba hiperseksualna?
- Osoba z hiperseksualnością – co odczuwa?
Popęd seksualny jest wpisany w naturę człowieka, jednak może przerodzić się w hiperseksualność, czyli zaburzenie objawiające się nadmiarową i powodującą cierpienie aktywnością seksualną. Wówczas kiedy sfera seksualna zaczyna dominować inne aspekty życia potrzebna jest profesjonalna pomoc psychologiczna i seksuologiczna wykwalifikowanego specjalisty. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest hiperseksualność oraz jak się objawia.
Hiperseksualność jako poważny problem kobiet i mężczyzn
Na hiperseksualność składa się wiele objawów, które dotyczą kompulsywnych zachowań seksualnych, czyli szkodliwych, wymykających się spod kontroli nawyków w sferze seksualnej. Owe niewłaściwe nawyki służą nie tylko zaspokajaniu potrzeb seksualnych, ale stają się wtedy sposobem na radzenie sobie z napięciem emocjonalnym. Dawniej nadmiarowe pobudzenie i aktywność seksualna nazywana była nimfomanią w przypadku kobiet lub satyryzmem u mężczyzn. W odniesieniu do tego typu zaburzeń często używa się także pojęcia seksoholizm.
Hiperseksualność jest źródłem psychicznego cierpienia, zarówno dla osoby zmagającej się z tym problem jak i dla osób w jej otoczeniu. Jest także szkodliwa dla zdrowia fizycznego i niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Wszelkie jej objawy powinny zostać skonsultowane z seksuologiem, którego kwalifikacje pozwalają na pomoc w tym zakresie. Nie zawsze duże potrzeby seksualne są bowiem przejawem hiperseksualności.
O hiperseksualności wypowiada się psycholog i seksuolog z poradni seksuologicznej Na Rozdrożu, zajmującej się pomocą osobom borykającym się z tym problemem:
Takiego zaburzenia nie należy traktować jako przeszkody nie do pokonania lub powodu do wstydu. Osobom hiperseksualnym mimo wszystko jest bardzo trudno poprosić o pomoc. Obciążenie psychiczne jest jednak w którymś momencie tak silne i uciążliwe, że ostatecznie wykonują telefon do psychologa, co jest pierwszym etapem do całkowitego wyleczenia z dolegliwości.
Jak zachowuje się osoba hiperseksualna?
Osoba hiperseksualna traci kontrolę nad swoimi zachowaniami seksualnymi, które mają różne formy takie jak: oglądanie i czytanie treści pornograficznych i kompulsywna masturbacja, wideoczaty z obcymi osobami, przygodny seks, korzystanie z usług seksualnych za pieniądze, czasami spotykanie się z wieloma osobami na raz.
Oprócz tego osoba hiperseksualna bardzo często myśli o sytuacjach intymnych oraz fantazjuje, co przysłania jej skupianie się na codziennym funkcjonowaniu. Ponadto nie zawsze bierze pod uwagę uczucia innych, na przykład partnera/partnerki, co z kolei negatywnie wpływa na relacje. Często bywa, że nadmierny popęd seksualny związany jest z częściowym wycofaniem z życia społecznego.
Osoba z hiperseksualnością – co odczuwa?
Przede wszystkim osobie zmagającej się z nadmiernym popędem może towarzyszyć poczucie winy oraz wstyd. Tak duży popęd generuje w niej również brak przyjemności z odbywania stosunku, który staje się wyłącznie narzędziem do rozładowania napięcia seksualnego. Ponadto stanowi ucieczkę od innych problemów i trudnych sytuacji życiowych.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług poradni seksuologicznej. Na poradzenie sobie z hiperseksualnością nie ma jednego prostego sposobu. Psychologowie podchodzą do każdej osoby w sposób indywidualny i dobierają odpowiednie metody wymagające zaangażowania w procesie zdrowienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kacorzyk Kinga Subteni Centrum Diagnostyczno Terapeutyczne
Psycholodzy
woj. małopolskie32-650 Kęty, Jana III Sobieskiego 16a
-
Kompleksowe Centrum Psychologiczne Wanda Toć Psycholog kliniczny
Psycholodzy
woj. łódzkie99-300 Kutno, 29 Listopada 12 lok. 2
-
Magdalena Kopeć-Piotrzkowska Gabinet terapeutyczny
Psychoterapia
woj. pomorskie83-200 Starogard Gdański, Paderewskiego 6
-
Magdalena Papierz Do myślenia
Psycholodzy
woj. mazowieckie03-982 Warszawa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 51 lok. U6