Co to znaczy samorealizacja i jak ją osiągnąć?
Samorealizacja to pojęcie związane z piramidą potrzeb Abrahama Maslowa. jest rodzajem spełniania się i robienia tego, co się chce robić. Jest formą życiowej drogi, której efektem jest udoskonalenie siebie oraz wewnętrznej harmonii. Poczucie wolności, samodzielności czy niezależności to główne cechy. Jakie potrzeby są najważniejsze? Fizjologiczne a może miłości i przynależności?
Czym jest samorealizacja?
Za definicją samorealizacji stoi amerykański psycholog Abraham Maslow odpowiedzialny za piramidę. Ważne, aby robić to, na co się ma ochotę, a przez to rozwijać. oprócz potrzeb fizjologicznych i bezpiecznych wyróżnia się potrzeby:
- miłości
- przynależności
- szacunku
- uznania
A także potrzebę samorealizacji. Sprowadza się to do dążenia, aby być najlepszym oraz osiągnąć wszystko, co jest możliwe. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
Jakie cechy mają osoby samorealizujące się?
Aby samorealizacja była możliwa, jak sądził Maslowa, potrzebne są następujące cechy:
- skupienie na danym problemie – aby go rozwiązać
- szacunek – do innych osób
- poczucie humoru – specyficzne
- zdolność do odkrywania kłamstwa
- akceptacja siebie i innych ludzi
Ponadto osoby samorealizujące się nie odczuwają poczucia winy, lęku czy wstydu. Cechuje ich samoakceptacja i akceptacja własnej natury. Są spontaniczne w naturalny sposób i nie boją się samotności. Są niezależne i umieją docenić każdy szczegół. Lubią ludzi i są empatyczni. przy tym wyróżniają się pokorą i szacunkiem dla każdej osoby. Potrafią tworzyć głębokie relacje z innymi osobami. Budują silne więzi i są cierpliwe. Są krytyczni, ale wyrażają krytykę w subtelny sposób. Są twórczy niezależnie od fachu.
Jak się samorealizować?
Samorealizacja wymaga stałej pracy. Należy w pełni wykorzystywać wolny czas i doceniać drobne rzeczy na przykład ładny zapach w pomieszczeniu. Należy być świadomym własnej wartości oraz poglądów. Można się rozwijać na różnych obszarach, ważne by być w swoich wyborach uczciwym. Wybory mają różny poziom trudności. W ten sposób można wyćwiczyć podejmowanie decyzji. Znając swój potencjał, można działać. Ważne, aby była to przyjemność. Jest to dążenie do bycia dobrym w tym, czym się zajmujesz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana