Co dają dziecku zajęcia sensoplastyki?

Dzieci uwielbiają poznawać świat na swój sposób – dotykać, ugniatać, wąchać, smakować... a przy okazji trochę się pobrudzić. Bezpieczną, a przy tym bardzo kreatywną i kolorową alternatywą dla taplania się w kałużach jest sensoplastyka, czyli zajęcia plastyczne angażujące wszystkie zmysły, przeznaczone dla dzieci (i dorosłych) w każdym wieku. Na czym polegają i jakie przynoszą korzyści?
Czym jest sensoplastyka?
Sensoplastyka to metoda edukacji sensoryczno-plastycznej stworzona przez Izabelę Annę Stefańską w 2015 roku. Zajęcia odbywają się w małych grupach w różnych placówkach, na przykład w częstochowskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej Agathum, i są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, od kilkumiesięcznych niemowląt po nastolatki, oraz ich opiekunów.
Ideą sensoplastyki jest rozwijanie kreatywności dzieci i umożliwienie im swobodnej zabawy, w związku z czym zajęcia nie mają ustalonego z góry scenariusza i nie polegają na odtwórczym wykonywaniu zadań wskazanych przez prowadzącego. Zamiast tego do dyspozycji uczestników są w pełni bezpieczne i ekologiczne produkty spożywcze pełniące rolę materiałów sensorycznych. Można je przesypywać, ugniatać, mieszać, wąchać, deptać bosymi stopami, a nawet smakować. Dzieci malują też rękami, tworzą masy plastyczne, lepią i przeprowadzają eksperymenty – bez obawy o zabrudzenie. Na zajęcia przychodzi się w ubraniach, których nie będzie szkoda wyrzucić.
Korzyści dla dzieci z uczestniczenia w zajęciach sensoplastyki
Sensoplastyka pozytywnie wpływa na rozwój dzieci w wielu aspektach. Pozwala im tworzyć i mieć poczucie sprawstwa oraz decyzyjności, ponieważ nie narzuca celów ani sposobu działania. Trudno wymienić wszystkie korzyści płynące z takich zajęć, spróbujmy więc wyliczyć te najważniejsze:
• uwolnienie ekspresji twórczej i kreatywnego myślenia;
• rozwijanie samodzielności, współpracy, elastyczności w działaniu, aktywności i wiary w siebie;
• budowanie świadomości ciała i przestrzeni;
• wsparcie prawidłowego rozwoju zmysłów;
• usprawnienie ruchowe, ćwiczenie motoryki małej;
• pogłębienie kontaktu opiekunów z dziećmi;
• nauka myślenia nieszablonowego i wykazywania inicjatywy;
• poznawanie nowych form wyrazu i artystycznych;
• czerpanie satysfakcji ze swoich działań.
Ponadto udział w zajęciach sensoplastyki jest po prostu wspaniałą zabawą dla małych i dużych, pozwala się zrelaksować, poczuć zupełnie swobodnie i stwarza mnóstwo okazji do radosnego śmiechu. Jest zalecany zarówno dzieciom w pełni zdrowym, jak i tym z różnego rodzaju zaburzeniami sensorycznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poradnia laryngologiczna Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego
Poradnie
woj. małopolskie33-300 Nowy Sącz, Kazimierza Wielkiego 9a
-
Zdrowy Punkt Natalia Rytel-Latos, Anna Zemke S.C.
Poradnie
woj. mazowieckie02-436 Warszawa, Globusowa 25 lok. 6