Badania psychologiczne - kto musi je przejść?
Podejmując nową pracę zazwyczaj jedynym wymaganiem przed podpisaniem umowy o pracę jest wykonanie badania wstępnego u lekarza medycyny pracy. W trakcie takiego badania sprawdzany jest ogólny stan zdrowia pacjenta i to, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby zaczął wykonywać pracę w określonych warunkach. W przypadku niektórych zawodów zwykłe badanie medycyny pracy jednak nie wystarczy i zanim podejmie się pracę, najpierw konieczne jest przejście jeszcze odpowiednich badań psychologicznych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.
Znacznie badań psychologicznych
Konieczność wykonywania badań psychologicznych u osób, które zaczynają wykonywać niektóre zawody, bierze się stąd, że nie zawsze do wykonywania swoich obowiązków wystarczy tylko dobra sprawność fizyczna. W niektórych przypadkach bardzo ważna jest też psychika pracownika. Istnieją bowiem także zawody, w których najważniejsze są sprawność emocjonalna, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, koncentracja i skupianie się wyłącznie na konkretnych zadaniach. Nie każda osoba może sobie poradzić ze szczególnie trudnymi i odpowiedzialnymi zawodami..
O konieczność wykonywania w niektórych zawodach badań psychologicznych zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza specjalistę z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie. Odpowiedział nam, że:
Nie każda osoba będzie niestety potrafiła sobie poradzić z odpowiedzialnością w trakcie wykonywania np. akcji ratunkowych i decydowania o tym, któremu pacjentowi można pomóc, a któremu już nie. W przypadku niektórych np. zawodów medycznych, osób, które zajmują się kontrolą ruchu lub wykonują prace w służbach mundurowych, najpierw trzeba sprawdzić, czy kandydat do pracy będzie w stanie podjąć związane z wykonywaniem danych obowiązków wymagania.
W jakich zawodach konieczne jest najpierw przejście badań psychologicznych?
Dokładna lista zawodów, w których na wstępie konieczne jest przeprowadzenie u kandydata odpowiednich badań psychologicznych, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Na pełnej liście znajduje się aż 36 zawodów. Najważniejszymi z nich są: pracownicy służb mundurowych, m.in. policji i wojska, zawodowi kierowcy, piloci lotniczy i piloci morscy, maszyniści, kontrolerzy ruchu oraz osoby, które pracują z materiałami wybuchowymi. Oprócz tego badania psychologiczne muszą także przejść sędziowie i prokuratorzy oraz osoby, które ubiegają się o uzyskanie pozwolenia na broń.
Od czego zależy przebieg badania psychologicznego pracownika?
Dokładny przebieg badań psychologicznych zależy od tego, w jakim celu są one przeprowadzane. Najczęściej takie badania składają się z dwóch części. Najpierw przeprowadzana jest część testowa, w której lekarz bada, jaki pacjent ma typ osobowości, a później przeprowadzana jest część sprawnościowa. Celem drugiej części badania jest sprawdzenie szybkości reakcji pacjenta na określone sytuacje stresowe oraz ocena koordynacji wzroku i słuchu. Czasami oprócz tych dwóch etapów badań, pacjent, żeby móc uzyskać uprawnienia do wykonywania danego zawodu, musi jeszcze odbyć rozmowę z psychologiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana