ABC nerwicy – rodzaje, objawy i leczenie
Podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby nerwicę? Nerwice są bowiem najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi. Dotykają osób w wieku od 25. do 45. lat. Inaczej niż stany psychotyczne, nie skutkują urojeniami, omamami czy halucynacjami. Jakie wyróżnia się rodzaje choroby? Jak się leczy to zaburzenie psychiczne i czym się różni od depresji?
Co to jest nerwica? Klasyfikacja
Nerwica to zaburzenie lękowe, które diagnozuje się najczęściej u osób w wieku od 25 do 45 lat. W celu postawienia diagnozy obserwuje się wszystkie objawy psychiczne i fizyczne. Nie należy jej lekceważyć. Wśród nerwicy można wyróżnić:
- Zespół lęku uogólnionego – nerwica lękowa objawiająca się wahaniami nastroju, wiecznym zmęczeniem czy trudnościami ze spaniem
- Zespół lęku napadowego – zaburzenie lękowe cechujące się napadami lęku
- Fobia społeczna
- Agorafobia
- Fobie specyficzne – w ich skład wchodzą: arachnofobia, lęk wysokości czy klaustrofobia. Również filofobia, entomofobia czy ablutofobia
- Nerwica natręctw – zaburzenie obsesyjno-kompulsywne
Oprócz wyżej wspomnianych wymienia się ponadto zaburzenia depresyjne i lękowe, zaburzenia stresu pourazowego, konwersyjne czy somatomorficzne. Oprócz tego wyróżnia się hipochondrię, bóle psychogenne czy neurastenię. U dzieci i młodzieży można spotkać lęki: przed separacją (w dzieciństwie), społeczny czy zaburzenia lękowe w formie fobii. Wyróżnia się dodatkowo nerwicę sercową. Objawia się dusznościami czy kołataniem serca.
Kto jest najbardziej narażony?
Osoby w wieku od 25. do 45. roku życia. Częściej na nerwicę chorują kobiety. Duże znaczenie mają cechy osobowości takie jak:
- Lękliwość
- Bierność
- Perfekcjonizm
- Potrzeba kontroli
- Niska samoocena
- Zaburzenia osobowości
Dotyka także częściej osób z nowotworami, chorobami somatycznymi czy trwałym upośledzeniem funkcji narządu ruchu.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Za podstawową przyczynę zaburzeń psychicznych uważa się dziedziczone geny. Badania wykazały, że osoby, w których rodzinie był chory na nerwicę, były bardziej podatne na rozwój schorzenia. Przykładem może być zespół lęku uogólnionego. Dotyczy to dzieci obarczonych chorobą osób. Są 6 razy bardziej narażone na zachorowanie niż inne dzieci. Stres mogą jednak wywoływać różne sytuacje.
Jakie są objawy nerwicy?
Do głównych objawów nerwicy zalicza się: ogólny lęk, zaburzenia pamięci, niepokój, koszmary czy problemy ze snem. Dochodzi również do ogólnego zmęczenia, nadpobudliwości i zaburzeń dysocjacyjnych. Współtowarzyszą im często bóle głowy, nadciśnienia, problemy skórne czy impotencja. Także ma się problemy z poceniem się, tikami nerwowymi, mdłościami czy suchością w ustach.
Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy powinno się zacząć od odwiedzenia psychiatry specjalisty. W trakcie kuracji zaburzenia nerwicowe leczy się poprzez psychoterapię i leki:
- Przeciwdepresyjne
- Przeciwlękowe
- Przeciwpsychotyczne
Do polecanych metod psychoterapii zalicza się natomiast:
- Poznawczo-behawioralną
- Poznawczą
- Interpersonalną
- Psychodynamiczną
W niektórych przypadkach wymagane jest leczenie szpitalne. Wówczas na oddziale neorochirurgii przecina się szlaki obręczy. Wszystko zależy jednak od rodzaju schorzenia i nasilenia. Leczenie jest długotrwałe ze względu na nawrotowość. W czasie remisji mogą się pojawić napady, które będą wymagać powtórzenia leczenia.
Nerwica kontra depresja – wspólne objawy
Nerwica nie powinna być mylona z depresją. Są jednak objawy wspólne takie jak:
- Apatia
- Lęk
- Obniżony nastrój
- Problemy ze snem
Depresja nie musi się wiązać z lękiem, ale bardziej z zaburzeniami nastroju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana